Agile Academy
Každé školení je založeno na praxi zkušených expertů stejně tak jako celá společnost Agile academy.
Jací jsme
- srdcaři – připravujeme a školíme agilní kurzy, protože nás to fakt baví.
- praktici – zažili jsme toho v agilním světě spoustu a proto našim studentům nestavíme vzdušné zámky, ale připravujeme je na to, až teorie potká praxi.
- experti – děláme méně kurzů s top experty a “nenaháníme” počty studentů. Na kurzu je vždy maximálně 10 účastníků a ve většině případů 2 lektoři.
- přátelští – raději spolupracujeme než soupeříme.
- otevření a sdílní – vždy dáváme něco navíc. Sdílíme s vámi naše i převzaté blogy, infografiky, komunitní setkání a nejen to.
- féroví – vůči klientům i lektorům. Vzájemné vztahy a důvěra jsou pro nás důležitější než peníze.
Naše vize
- Vybudovat rozsáhlou agilní komunitu, která si bude vzájemně pomáhat a propojovat se.
- Vytvořit síť na mezifiremní výměnu zaměstnanců “na zkušenou” – bez poplatků, bez provizí.
- Být jedničkou v agilním vzdělávání na českém a posléze i středoevropském trhu.
- Přispět k tomu, že Agilita nebude mít negativní vnímání ani že nebude brána jako všelék. A že si ji většina lidí nebude spojovat jen s výcvikem psů.
Partnerství
Scrum.org je mezinárodní akreditační a certifikační organizace, kterou založil jeden z tvůrců Scrumu Ken Schwaber. Certifikace Scrum.org jsou nejpřísnějšími i nejrenomovanějšími certifikacemi v oblasti Scrum a souvisejících témat.
Lucid Bay Digital s.r.o. je profesionální agentura práce, která umí vyhledat, posoudit a dodávat agilní experty. Sami agilem žijí a věnují se i agilním transformacím, pro které hledají vhodné kandidáty. Mají proto širokou síť kontaktů a umí rozlišit, zda má kandidát pouze teoretické znalosti, nebo i agilní mindset. V rámci projektu TL5 Agile Academy spolu Lucid Bay Digital a Rainfellows propojují vhodné uchazeče s firmami, do kterých se hodí.
Obeya association je srdcem všeho, co je Obeya. Jsme domovem mezinárodní komunity Obeya a jedinou nezávislou certifikací Obeya na světě.
Zaručujeme standardy kvality v oblasti profesionálního vývoje Obeya. Proč, ptáte se? Protože Obeya přispívá k udržitelnému a inkluzivnímu rozhodování a zároveň dělá věci. A to je nezbytné pro budování světlejší budoucnosti.
Edutrea s.r.o. – Poskytujeme kvalitní profesionální, analytické a poradenské služby v oblasti informačních technologií a řízení organizací, procesů a projektů. Věříme, že prostor a šanci na zlepšení má každý jednotlivec i každá společnost. Pomůžeme Vám najít řešení, které přispějí k Vašemu růstu, zvyšování efektivity a výkonnosti. Spolupracujeme s respektovanými odborníky z České republiky i ze zahraničí, které spojuje maximální důraz na potřeby klienta a kvalitu poskytovaných služeb. Vytvoříme pro vás návrh řešení a o postaráme se o kompletní realizaci. Rádi přispíváme k rozvoji odborné komunity, přinášíme inspiraci a podporujeme sdílení zkušeností. Baví nás být u toho, když se posouváte vpřed.
Tesena s.r.o. – testování pro nás není jen něčím, co děláme. Je vším, co děláme.
Příběh zakladatele
Můj profesní život začal na pozici „Specialista elektronického bankovnictví“ v české pobočce ING v roce 1999. Poznával jsem zde nejen korporátní svět na straně banky, ale i ten „jiný“ na straně firemních klientů, kam jsem jezdil instalovat a školit systém elektronického bankovnictví. Během školení jsem poznával různá prostředí, profese a lidské povahy a učil se přizpůsobovat program tak, aby si z toho každý účastník odnesl co nejvíce. V průběhu let jsem se v rámci IT vypracoval až na zástupce CIO.
Měl jsem potřebu dále si rozšiřovat obzory a proto jsem v roce 2007 přijal nabídku z centrály ING v Nizozemí a nastoupil tam jako business analytik. Otevřel se mi úplně jiný svět – přístup k zaměstnancům, způsob práce, rozdílná mentalita, fungující týmy, kde bylo několik národností. Ve své roli jsem propojoval svět IT a businessu v několika zemích světa. V roce 2013 jsem se pak dočetl o Scrumu a natolik mě to zaujalo, že jsem si zajel do sousední Belgie na školení Scrum Masterů. Tak moc jsem věřil tomu, že Scrum může pomoci mému oddělení v lepším uspokojování zákazníků (evropské pobočky a jejich klienti) i organizaci práce samotné, že jsem přesvědčil svého nadřízeného, aby to zkusil. Během krátké doby se mi podařilo ukázat, namotivovat, vyškolit a dále agilně rozvíjet vývojářský tým v Bulharsku, testovací tým v Indii, business v Nizozemí a několika dalších zemích. Díky tomu jsem mohl následně zavádět Agile v nově vzniklé divizi, kde jsem měl na starosti šest týmů a jejich Scrum Masterů, Product Ownerů a jednoho managera. V této roli jsem působil i v okamžiku, kdy začala velká agilní transformace holandské ING. Mohl jsem díky tomu být u toho a například formovat nové komunity, podílet se na mnoha školeních a pořádat agilní události pro stovky lidí.
Po zkušenosti v ING jsem se dostal do týmu Arie van Bennekuma (spoluautor Agilního manifesta) a jeho společnosti Wemanity. Zde jsem pokračoval v získávání zkušeností a znalostí od největších expertů v oboru. Působil jsem jako Lead Coach v pojišťovací společnosti OHRA, kde jsem pomohl nastartovat propojení IT a business částí organizace, proškolil jsem další týmy a agilní role, pomáhal Scrum Masterům a Product Ownerům dále se rozvíjet, stejně tak jako řediteli IT v tom být agilním leaderem.
Po návratu zpět do ČR v roce 2018 jsem byl překvapen, že tu nefunguje žádná čistě agilní agentura – ani na transformace, ani na vzdělávání. Jen několik jednotlivců a spousta agentur, které poradí nebo vyškolí vše – od práce s MS Wordem až po to, jak vést nadnárodní společnost. Ještě před návratem jsem dostal několik pracovních nabídek, z nichž jsem si nakonec vybral Českou spořitelnu. Významně jsem se zde podílel na tvorbě a obsahu agilní transformace a zároveň jsem vybudoval a vedl komunitu interních a externích koučů čítající téměř padesát specialistů. Při budování této komunity a hledání vhodných kandidátů a školení jsem byl překvapen podruhé, jak těžké bylo najít někoho s praktickými zkušenostmi a alespoň trochu seniornějším přehledem o Agile. Společně s dalšími agilními kouči, které jsem najal, a interním HR L&D jsme proto vytvořili program pro interní agilní kouče, kteří začínali od „nuly“ – 13ti denní sada školení, systému mentorů a následný rozvoj. Dnes patří agilní kouči ČS v rámci své seniority k těm nejlepším na trhu.
Po narození syna v srpnu 2019 jsem se rozmýšlel, jakým směrem se dál rozvíjet a jak nejlépe zúročit své zkušenosti. Postupem času se mi pospojovaly moje dvě vášně (Agile a předávání zkušeností), minimum praktických školení na českém trhu, nedostatek „agilistů“ a rozdrobená agilní komunita – a rozhodl jsem se založit Agile academy, která na straně lektorů a autorů školení spojí agilní experty, na straně účastníků začne tvořit a rozšiřovat agilní komunitu a na straně všech pak tyto nadšence a jejich zaměstnavatele a klienty spojovat tak, aby z toho měli všichni užitek. V lednu 2020 byla pak agile academy formálně založena a ještě v lednu jsem podepsal první smlouvu o sadě školení. Agile academy – Stvořeno agilní praxí.
Napište nám, nebo zavolejte. A nezapomeňte na naše sociální sítě.
Firemní údaje
agile academy s.r.o.
Husinecká 903/10
Praha 3 - Žižkov
130 00
tel: +420 703 435 307
email: info@agileacademy.cz
IČO: 088 57 911
DIČ: CZ08857911
DS: 23mndtn
Web design by AKO Enterprise s.r.o.